Bireysel Emeklilikten Biriken Para Nasıl Alınır?

Yaşam, enerjimiz yerindeyken ve belli bir yaşam standartını kazanmışken daha kolaydır ancak emekliliğin başlaması ile bu yaşam standartları değişebilir. Özellikle çalışırken bir yandan da tasarruf yapılmadıysa, yüksek olasılıkla bir kısıtlamaya gitmeniz gerekecektir. Bir birikim yapmak, sabır ve özveri ister.

Maaşınız her daim elinizdeyse, tasarrufa gitmek zor olacaktır ama sigorta çeşitleri arasında dahil olan BES’e (Bireysel Emeklilik Sistemi) dahil olduysanız, birikim yapmanız daha kolay olacaktır. Tasarrufun önemini ve ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyan BES’e katılım her geçen gün artıyor. Bu artışın altında devletin özendirici uygulamaları etkili oluyor.
BES, sosyal güvenlik sisteminin yerine geçen bir uygulama değil, ilave bir güvencedir. Sisteme giriş yaşı 18 yani oldukça erken yaşta BES ‘e dahil olabiliyoruz. Ancak sisteme erken yaşta dahil olan kişiler, sabır gösteremediklerinde erken ayrılma hakkına sahipler.

Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik hakkına ve BES birikimlerinin alınması için gerekli koşullara değindik.

BES’ten Ayrılma Nedenleri

Sistemden Emekli Olarak Ayrılmak

BES’te en az 10 yıl boyunca katkı payı ödeyen ve 56 yaşını dolduran her katılımcı emekliliğe hak kazanmış olur. Bu 2 koşulu da yerine getiren katılımcılar, hem katkı paylarına hem de devletin %25 katkısına sahip olabilir. Emekliliğe hak kazanılmasından sonra birikimler bir kerede talep edilebileceği gibi farklı şekillerde de geri alınabilir. Katılımcı her ay düzenli bir maaş talep ederse, emeklilik maaşı hesaplanır ve ödeme başlar. Katılımcı isterse, tüm birikimini bir kerede de alabilir.
Sistem ayrılışın sebebi sadece emeklilik dönemi olmayabilir. Kişilerin BES birikimlerini alarak sistemden ayrılmasına olanak tanıyan diğer durumlar şunlardır:

Ölüm ve Sakatlık Hali

BES katılımcısının ölümü veya sakat kalması bir zorunluluk halidir. Sistem katılımcısı emeklilik hakkını elde etmeden yaşamını kaybederse, o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarını, mirasçılara öder.
Sistem katılımcısı emeklilik hakkını elde etmeden kaza ya da hastalık sebebiyle sakat kalırsa, sistemden ayrılma hakkı vardır. Bu durumda da bireysel emeklilik şirketi, o güne kadar elde edilen toplam birikim tutarını, katılımcıya öder.
Hem sakatlık hem de vefat durumunda bir kesinti olmaz, sadece elde edilen getiri üzerinden %5 oranında stopaj uygulanabilir.

Sistemden Sebep Belirterek Ayrılmak

BES uzun vadeli bir sistem olduğu için kişilerin herhangi bir nedenden dolayı erken ayrılma talebinde bulunması durumunda bazı kesintiler olabilir. Özellikle devlet katkısını elde edebilmek için sistemde belli bir süre kalınmalıdır. Sistemde kalınan süre; devlet katkı payını ve stopaj kesintisini etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir