Konut Sigortasını Sadece Ev Sahipleri mi Yaptırabilir?

Konut sigortası denildiğinde sizin de aklınıza sadece konut sahiplerinin yaptırabileceği bir sigorta geliyorsa, yanılıyorsunuz.
Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmak gibi şart yok. İster ev sahibi olun, ister başkasının evinde yaşıyor olun, oturduğunuz konutu, eşyalarınızı veya sadece evinizdeki eşyalarınızı çeşitli risklere karşı koruyabilirsiniz.
Sadece bina teminatının alınması ile bina içerisinde yer alan her türlü sabit tesisat konut sigortası kapsamı içine dahildir. Kiracılar ise sadece eşya teminatını alarak eşyalarının güvence altında olmasını sağlayabilir.
Hem evimizi hem eşyalarımızı korumada konut sigortası yaptırmanın önemi büyüktür.

Konut Sigortası Avantajları

Konut sigortası hem ev sahiplerine hem de kiracılara önemli avantajlar sunmaktadır, bu avantajlardan bazıları şunlardır:
Ev ve eşyaları deprem, yangın, hırsızlık, sel gibi risklere karşı korur.

3. şahıs sorumluluk, ferdi kaza teminatlarıyla ailenizi güvence altına alır,

3. Şahıs sorumluluk teminatıyla, evcil hayvanlarınızın 3. şahıslara vereceği zararlara karşı dahi güvence sağlar,

Konut sigortası ile elektronik cihazlarınızı ve değerli eşyalarınızı konut sigortasının limitleri dahilinde güvence altına alır,

Konut sigortası sadece evinizin içerisindeyken zarar gören eşyalarınızı değil, tamir edilirken veya temizlenirken zarar gören eşyalarınızı dahi güvence altına alabilir,

Özellikle kiracılar için kritik olan konulardan; boya, badana ve dekorasyon ile ilgili masraflar da konut sigortanızın kapsamında olabilir.
Konut sigortası kapsamında hem ana teminatlar hem de ek teminatlar vardır. Ana teminatlar tüm konut sigortalıları kapsarken, ek teminatlar kişilerin tercihlerine göre belirlenir.
Konut Sigortası Ana ve Ek Teminatları

Farklı sigorta şirketleri ile değişiklik gösterse de hepsinde ortak olan ana teminat-yangın teminatı- dışında konut sigortası teminatları ek teminatlarla genişletilerek daha fazla riski güvence altına alabilir.
Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli hareketler
Sel/su baskını
Cam kırılması
Ferdi kaza
Hırsızlık
Yardım hizmetleri
Enflasyondan korunma
Deprem ve yanardağ püskürmesi
Aile reisi sorumluluğu
Dahili su
Yer kayması
Araç çarpması
Fırtına
Duman
Kar ağırlığı
Yangın mali mesuliyet ve kira kaybı
Enkaz kaldırma
Evini veya eşyalarını korumak amacıyla konut sigortası alacak kişiler, muhakkak teminatlarını öncesinde belirlemeli ve gerek duyması halinde poliçesine ek teminatları dahil ettirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir