Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yürümede ve merdiven çıkmada güçlük çekiyor, oturduğunuz yerden kalkmakta zorlanıyorsanız, kas hastalıklarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Her yaştan insanda kendini gösteren kas hastalıkları, günlük yaşamı kısıtlayan sağlık problemlerinin başında geliyor.
Peki, kas hastalıkları denilen şey tam olarak nedir?
Kas hastalıkları, vücudun hareket etmesini sağlayan kaslarda oluşan rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar, kas hücrelerinin yapısını ve görevini olumsuz etkilemekte, hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.
Bebeklik, çocukluk, ergenlik veya yaşlılıkta hayatın her döneminde ortaya çıkabilecek bu hastalıkla mücadelede teşhis ve önlem büyük önem taşır. Kas hastalıklarının bilinmeyenlerini sizin için sıraladık.

Kas Hastalıklarının Belirtileri Neler?

Kas hastalığı görülen kişilerde ortak belirti kaslarda duyulan güçsüzlüktür. Yürümede bozukluk, merdiven çıkmada ve oturulan yerden hareket etmekte zorlanma en sık görülen diğer belirtilerdir.
Bebeklerde görülen kas hastalığının belirtisi bebeğin tümüyle gevşek yapıda olmasıdır. Yaş almış, yürüme çağında olan çocuklarda kas hastalığı belirtileri ise yürürken veya merdiven çıkarken çabucak yorulma, sürekli kucağa alınmak isteme şeklinde kendini gösterir.
Ergenlikte ise koşma esnasında yaşıtlarından geride kalma, yürüme bozuklukları, merdiven çıkmada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu gibi belirtiler duyulması durumunda, doktora başvurarak uzman desteği alınmalıdır.
Kas hastalıklarının tek belirtisi yürüme bozuklukları değildir. Kasların tutulması sonucu kolları kaldırmak, rafa uzanmak veya saç taramak zorlaşabilir. Bazı durumlarda göz kapakları aşağı düşer, göz hareketlerinde kısıtlamalar olabilir.
Kas hastalıkları, nadir görülen sağlık problemleridir. Hem nadir görülmesi hem de belirtilerin çeşitli hastalıklarla benzemesi nedeniyle bu hastalıkların teşhisi zor olabilmektedir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin görülmesi halinde, bir uzman desteği alınmalıdır. Uzman desteğinin alınmasının ardından, bazı kan testleri ve bir takım incelemeler yapılacaktır.

Kas hastalığının yeterince bilinmemesi, yanlış tanıların koyulmasına neden olabilmektedir. Kas hastalıkları belirtilerin iyi tanınması sonucu erken teşhisle tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilemeyen kas hastalıkları da vardır.
İnsanoğlu yaşamı boyunca çeşitli hastalıklarla karşılaşabiliyor. Bu hastalıklar, hem maddi hem de manevi anlamda kişilere büyük sorunlar yaratabiliyor. Bu gibi durumlarda uygun primlerle alınan özel sağlık sigortaları, hem kişilerin sağlık giderlerini karşılıyor, hem de maddi kaygılara son verilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir