Kasko yaptırmanın gerekliliği araç sahibi olduğunuz an itibariyle başlamaktadır. Her ne kadar kasko poliçesi almak ilgili kanuni bir yaptırım olmasa da, hem aracınızı hem cebinizi güvenceye almak için, bir araç sahibi olarak yaptırmanız gereken mutlak şeylerden biri de amaca uygun bir kasko poliçesi satın almaktır.

Kasko poliçesi yaptırırken araç kasko değeri konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Çünkü sıfır veya ikinci el aracınızın sigortalanması, ikinci el araç satış fiyatının belirlenmesi, ikinci el araç kredisi alınması, hasar ödemelerinin yapılması gibi durumlarda araç kasko değeri temel alınmaktadır.

Araç kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından 1987 yılından bu yana yayınlanan, kasko değer listesi ile belirlenmektedir. Her ay güncellenen ve son 15 yıllık araçların yer aldığı bu listede tüm araçlar cinsi, markası, modeli, üretim yılı gibi kriterlere göre sıralanmaktadır. Araç kasko değer listesindeki miktarlar, ayrıca motorlu taşıtlar vergisi için de baz oluşturmaktadır.

Söz edilen kriterler araç kasko değerleri kasko bedeli için sadece ana kaynak niteliğinde olup, gerek sigorta şirketlerinin çalışma prensipleri, gerekse aracın ve ruhsat sahibinin kendine has özellikleri, nedeniyle değişkenlik göstermektedir.
Yani araç kasko değeri standart olarak ilgili kurumca her ay yayınlanmakta ancak yapılacak kasko sigortasının poliçe bedeli araca, ruhsat sahibine, araçta önceden hasar olup olmamasına, aracın plakasına, ilave aksesuarlara ve yaptırdığınız sigorta şirketinin uygulamalarına göre farklılaşabilmektedir. Bu rakamsal farklılık %10 – 20 civarlarında olabilmektedir.
Kasko fiyatlarını karşılaştırın, %45’e varan fiyat avantajı yakalayın!Hemen başvur

Cebinizden çıkacak primler aracınızın kasko değeri temel alınarak hesaplanmakta, size ödenecek hasar ödemeleri ise poliçenizde yazan araç kasko bedeline göre belirlenerek ödenmektir. Bütün bunlar ve yukarıda söz edilen diğer detaylar için kasko değerinizi bilmelisiniz. Eğer aracınız kasko değer listesi içinde yer almıyorsa aracınız için kasko poliçesi almak istediğiniz sigorta şirketi ile birlikte bir bedel belirlemeniz gerekir. Sigortam.net, bu durumla karşı karşıya kalan müşterileri için gerekli işlemleri yürütür. Hasar ödemesi anında kasko poliçesindeki bedelinizin neleri kapsadığını bilmek beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamanızı ve ne için, ne kadar ödeme, yapıyor olduğunuzu bilmenizi sağlayacaktır.